TOEFL Writing

TOEFL Writing Sınavı Test Teknikleri ve Stratejileri

TOEFL Writing Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler
DDM Logo
Resim
Resim

TOEFL Writing, sınavın son bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölüm sizin fikirlerinizin akademik ortamda (unsuru) yazılı olarak aktarma becerinizi ölçer.

İki ana kategori soru şekli vardır, birincisi serbest makale (Independent Writing Task – Essay) ikincisi entegre (Integrated Writing Task).

Serbest Makale: Serbest makale kısmında sizden genel bir konu hakkında bir makale yazmanız istenir. Bu kısım TOEFL adaylarının kendi kişisel bilgileri, ilgi alanları ve deneyimlerine dayanan belirli bir konu üzerinde görüşlerini ve fikirlerini aktarma becerilerini ölçmek içindir.

Öğrenciler fikirlerini örneklerle veya detaylarla desteklemelidirler. Süreniz 30 dakika, kullanmanız gereken kelime sayısı 300'dür.

Entegre: Writing sınavın entegre kısmında (Integrated Writing Task) farklı kaynaklardan gelen bilgileri algılama (Okuma, Dinleme ve Yazma) becerilerinizi göstermeniz istenmektedir.

Verilen bilgileri iyi bir şekilde organize edip yazmanız ve ayrı parçalardan oluşan bilgileride karşılaştırıp sonuç yazmanız gerekir.

Entegre kısmında yazma bölümü için zamanınız şu şekilde paylaştırılmıştır. 230-300 kelimeden oluşan metini okuma süreniz 3 dakikadır. Süre tamamlandıktan sonra okunan pasaj gizlenir ve tematik olarak okunan kısma yakın 2 dakika süren ders başlar.

Dinlemek size okuma bölümünde sunulan bilgilere ek bilgi katmanızı veya onlara farklı bir açıdan bakmanızı sağlar.

Öğrenciler hem okuma hem de dinleme sırasında not tutabilirler. Dinlemeden sonra okuma pasajı ekranda görüntülenir ve öğrencilerin 150-225 kelimeden oluşan ve yazılı olarak cevaplamaları gereken soru verilir.

Yazmak için verilen süre 20 dakikadır.

Writing Sınavına Hazırlanırken Kullanabileceğiniz Teknikler

Q Klavye kullanarak hakim olduğunuz ya da farklı konular hakkında İngilizce yazarak sürekli pratik yapın. Zamanınızı gerçek sınavdaymışsınız gibi kullanmaya çalışın.

Writing çalışırken farklı kelime ve gramer yapılarını kullanmaya özen gösterin. Farklı kelimer ve gramer yapıları kullanmanız kelime dağarcığınızı geliştirmenize olanak sağlar.

Yazacağınız makalenin önce plan yapısını oluşturun. Size yüksek skor getirecek bir serbest makale 3 bölümden oluşur. Makaleye Giriş (Introduction), Makalenin Ana Gövdesi (Body) ve Makalenin Sonucu (Conclusion).

Bu bölümlerin her biri ayrı ayrı özelliklere sahiptir ve sınav notu verenler açısından önemli değer olarak görülür. Bu özellikleri geliştirmeli ve kusursuz bir kompozisyon yazmaya çalışmalısınız.

Yazdığınız makale hem konunun ana fikrini içermeli hemde kendi tezinizi savunmak için kullanacağınız detayları ve örnekleri içermeli.

Writing sınavında size verilmiş olan bilgilere kendi yorumunuzu ve ifadelerinizi katarak detaylandırın. Sınavda size verilen bilgilerin aynısını kesinlikle yazmayın.