TOEFL Hakkında Bilgi

TOEFL Sınavı Hakkında Tüm Öğrenmek İstedikleriniz

TOEFL Sınavı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler
DDM Logo
Resim
Resim

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınava ana dili İngilizce olmayan kişilerin Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bilgisayar tabanlı bir sınav sistemidir.

TOEFL Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul etmektedir.

TOEFL sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitütüde eğitim yapmak isteyenler girmelidir. Ayrıca, İngilizce dil bilgisini uluslar arası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir. TOEFL Sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfalarını ziyaret ediniz.

TOEFL Testinin Formatı Nasıldır?

TOEFL testi dört bölümden oluşur. Test 3,5 saat ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Bilgisayarlı TOEFL'da öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda teknik yardım yapar.

TOEFL Sınavında Ne Test Edilir?

Listening: Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğiniz ölçülür.

Structure: Öğrencinin Standart Yazılı İngilizceyi kurallara uygun kullanıp kullanmadığı test edilir.

Reading: Öğrencinin Amerikan İngilizcesini okuma ve anlama yeteneği test edilir.

Writing: Öğrencinin yazma yeteneği 30 dakika içerisinde yazacağı bir kompozisyon ile ölçülür.

TOEFL Sınavında Tüm Sorular Çoktan Seçmeli midir?

Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çok azdır.

TOEFL Testine Nerede Girebilirim?

TOEFL testine istediğiniz ülkede girebilirsiniz. Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Gaziantep, İskenderun, Konya, Antalya, İzmit, Eskişehir, Tekirdağ ve Adana'da testler yapılır. Test merkezi ve test tarihiniz başvurunuzdan sonra size bildirilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde TOEFL test merkezleri bulunmaktadır. Size en yakın merkezi için İstanbul' da bulunan Toefl sınav merkezleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kompozisyon Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir?

Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır. Detaylı bilgi için writing scoring guide ve Structure Writing bölümlerini inceleyiniz.

TOEFL Sınav Sonucunu Ne Zaman Öğrenebilirim?

Kompozisyonunuzu bilgisayarda yazmış iseniz, sonuçlarınız en geç iki hafta içerinde Princeton, New Jersey’den size ulaştırılacaktır.

Kompozisyonu el yazısı ile yazısı ile yazmış iseniz en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlarınız size ulaştırılacaktır.

Resmi Sınav Sonuçlarından Ekstra Ücret Ödemeden Kaç Adet Elde Edebilirim?

TOEFL testi için ödemiş olduğunuz ücret ile sadece bir kopya sınav sonucu size gönderilir. 4 kopya ise sizin sınav öncesi seçmiş olduğunuz üniversite veya kuruma gönderilir.

Sınavda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin TOEFL Merkezinde Tutulur?

TOEFL merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanızı tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

Bilgisayarda Testi Tamamladıktan Sonra Sınav Sonucumu Görebilir miyim?

Test bitiminde ekranda, resmi olmayan Structure/Writting bölümünün sonuçlarını görebilirsiniz. Ancak kompozisyonunuzun sonucu size daha sonra bildirilecektir.

TOEFL Sınavından İyi Bir Puan Alamamış İsem Testi İptal Edebilir miyim?

TOEFL sınavdan istediğiniz puanı alamamış iseniz testi iptal ettirebilirsiniz. Ancak herhangi bir ücret iadesi talep edemezsiniz.

TOEFL Testine Nasıl Hazırlanabilirim?

Teste girmek için bilgisayar bilmeniz şart değildir. Ancak teste çok iyi hazırlanmanız gerekir. TOEFL'a hazırlık için deneyimli bir kursa gitmek sizin için ideal bir yol olacaktır. TOEFL sınavına hazırlık materyallerini official products bölümünden elde edebilirsiniz.

TOEFL Sampler bir CD-ROM‘dur. Bu CD ile TOEFL sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Gerçek sınavda bu tarz bir CD ile karşılaşacaksınız.

POWERPREP, Bu programda TOEFL testinde karşılaşacağınız sorulara benzer soruları yanıtlama şansınız olacaktır. Ayrıca iki adet örnek TOEFL testine girebileceksiniz.

Tutorials and practice exercises bölümünde ise TOEFL sınavı hakkında “tutorial” ve örnek soruları görebilirsiniz.

TOEFL hazırlık CD ve kitapçıklarını TOEFL representative offices veya educational advising centers elde edilebilir. Türkiye’de ise Fulbright ofislerinden elde edilebilir.

TOEFL Testine Girmeden Önce Test Hakkında Bilgi Veren Bulletin (TOEFL Bülteni) Elimde Olmalı mı?

Evet, TOEFL Bülteni sınav hakkında önemli konular hakkında bilgi vermektedir. Bülteni yukarıdaki linkten PDF formatında inceleyebilirsiniz.

TOEFL Bülteni Nereden Elde Edebilirim?

Teste gireceğiniz merkezden, eğitim yaptığınız dil okulu veya üniversiteden veya yurtdışı eğitim danışmanınızdan alabilirsiniz.

TOEFL Sınavına Girerken Yanımda Bulunması Gerekenler?

Sınava giderken mutlaka resimli kimlikleriniz yanınızda bulunsun. Yurtdışında teste girecekler Uluslararası ehliyet veya pasaportlarını, Türkiye’de teste girecekler nüfus kağıdı, ehliyet ve varsa pasaportlarını yanında götürmelidirler. Yanınızda bulundurmanız gereken kimlik belgeleri için lütfen ID requirements bölümünü inceleyiniz.

Fiziksel Bir Engel veya Sağlık Sorunum Varsa Ne Yapmalıyım?

Bu tür bir sorununuz varsa mutlaka başvuru esnasında bildiriniz. Konu ile ilgili TOEFL Disabilities Office bölümünü inceleyiniz.

TOEFL İBT Sınavının Bölümleri:

BölümSüre
SoruGörevler
Okuma

60-80

Dk

36-56

Soru

Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.
Dinleme

60-90

Dk

34-51

Soru

Konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.
Ara

10

Dk

Konuşma

20

Dk

6

Görev

Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.
Yazma

50

Dk

2

Görev

Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.