TOEFL Listening

TOEFL Listening Sınavı Test Teknikleri ve Stratejileri

TOEFL Listening Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler
DDM Logo
Resim
Resim

Listening, TOEFL sınavın ikinci bölümüdür. Dinleme bölümü sizin akademik ortamda konuşulan İngilizce dilini 3 ana temelde anlama yetinizi ölçmeyi amaçlamaktadır.

Dinleyerek Ana Fikri anlama kabiliyeti

Dinleyerek Pragmatik Anlama Kabiliyeti

Verilen Birden Fazla Kaynağı ve Fikirleri Birleştirme Kabiliyeti

Dinleme bölümü genellikle 3 kısımdan oluşur. Okuma bölümü 5 metinden oluştuğu zaman 2 kısımdır.

Her bölümü bir diyalog şeklindedir uzunluğu 3 - 5 dakika arasında süren dersleri içermektedir.  Her bir bölüm için size verilen 10 dakikalık süre sadece soruları cevaplandırmak içindir.

Listening Sınavına Hazırlanırken Kullanabileceğiniz Teknikler

Sürekli değişik kaynaklardan İngilizce yayınlar dinleyin. İngilizce filmler, İngilizce haberler, İngilizce radyo ve müzik kanalları, İngilizce TV kanaları, Farklı konularda İngilizce konferans videoları, İngilizce belgesel, Astronomi, vs.

Dinlediğiniz bir konunun ana fikrini anlamaya çalışın. Bilmediğiniz kelimeleri sözlük yardımıyla öğrenin ve ezberleyin.

Dinlediğiniz metni doğru analiz etmeyi öğrenin, ana fikrini ve sonuçlarını anlamaya çalışın. Dinleme bölümünde farklı aksan ve diksiyonlar kullanılmaktadır. Siz genellikle Amerikan aksanı üzerine yoğunlaşın.

İngilizce dinlemeler yaparak konuşmaları not tutarak sürekli pratik yapın. Sınavda her dinleme pasajını bir kez duyacağınız için not tutmak serbesttir.

Bazen bir sorunun iki cevabı olabilir yanıtlamaya özen gösterin. Görselleri dikkatinizden kaçırmayın önemli bilgiler içerebilirler.

Ders sırasında kullanılan bazı sözler yazı tahtasına yazılmaktadır. Çizim ve grafikler de verilen dersle ilgili önemli bilgiler taşımaktadır.

Cevabınızı tamamlamak için önce NEXT sonra OK butonlarına basmalısınız.

Bilmediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda biraz kafa yorun doğru cevabı vermeye odaklanın. Sürenizin dolmadan doğru cevapta emin olmasanız bile tahmini cevap verin.

Kesinlikle sorulara cevap verin, cevapsız bıraktığnız her soru %100 yanlış olarak kabul edilmektedir.