Size Özel SAT Hazırlık Kursu Sadece DDM'de

Dünya Dilleri Merkezi Farkıyla SAT Hazırlık Kursu

SAT Eğitiminde Türk ve Yabancı Öğretmenler İle % 100 Başarı ve Memnuniyet Garantisi
DDM Logo
Resim
Resim

Dünya Dilleri Merkezi Yabancı Dil Okulları olarak SAT hazırlık eğitimi öncesinde kişinin kelime, gramer, okuma, yazma becerileri detaylı bir şekilde test edilerek belirlenmektedir. Yapılan seviye testi ve öngörüşme sonrasında kişinin kaç saatlik SAT hazırlık eğitimi alacağı belirlenmektedir.

DDM SAT hazırlık eğitimlerini ön hazırlık ve sınava yönelik teknik hazırlık olmak üzere 2 şekilde desteklemektedir. Seviye belirleme testinin sonucunda eğer kişinin İngilizce eğitim alt yapısında eksiklikler olduğu anlaşılırsa, ilk önce bu eksikler tamamlanır.

Bu aşama sonrasında kişinin sınav mantığına, soru tiplerine, sınav strateji ve taktiklerine yabancı kalmaması için SAT teknik eğitimi verilmektedir. Kişi böylece hem alt yapı hem de sınav teknikleri konusunda hazır hale gelmiş olur.

SAT hazırlık eğitimi konusunda uzmanlaşmış akademik deneyimi tescilli öğretim üyeleri tarafından verilmektedir.

SAT Nedir?

SAT, Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerin ve Türkiye üniversitelerinde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları bir sınavdır. SAT, SAT I ve SAT II olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT I, ya da (SAT Reasoning Test) sınavı Reading (okuma), Math (Matematik) ve Writing (Yazma) olmak üzere üç farklı bölümden oluşur.

Bu alanlarda öğrencilerin bilgisinin ölçülmesi hedeflenir. SAT testinin her bir bölümü minimum 200 ve maksimum 800 puan ölçeğindedir.

2-SAT’ın uygulanmasından, başvuruların gerçekleşmesinden ve sonuçların açıklanmasından hangi kurum sorumludur?

SAT(Scholastic Aptitude Test) ile ilgili her konudan sorumlu tek kurum College Board organizasyonudur.

3-SAT ne zaman yapılır?

SAT Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 7 defa, diğer ülkelerde ise yılda 6 defa olmak üzere ortalama olarak 2 ayda bir uygulanır. Sınav tarihleri www.collegeboard.com sitesinden duyurulur.

4- SAT Türkiye sınav merkezleri nerelerdir?

Türkiye’deki SAT sınavı başvuru ve sınav merkezleri aşağıda yer almaktadır.

Bilkent Üniversitesi, ANKARA

Türk Amerikan Derneği, ANKARA

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, İSTANBUL

Özel İzmir Amerikan Koleji, İZMİR

Özel Tarsus Amerikan Koleji, TARSUS

5- SAT sınavına girmek için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?

SAT sınavına başvurmak, sınava girmek veya üniversitelere kabul için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

6- SAT sınavına kaç kez girilebilir, herhangi bir sınırlama var mıdır?

SAT sınavına birden fazla kez başvuruda bulunmak ya da sınava girebilmek için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ayrıca SAT sınavına birden fazla girmiş olmak adayın puanında da herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Ancak skor kağıdınızda en son test skorunuzla birlikte maksimum 6 skor ve 6 subject skorunuz gözükebilir.

7- SAT ile Türkiye’deki üniversitelerde lisans eğitimi dışında bir eğitim alınabilir mi?

SAT sadece lisans eğitimi için yapılan bir sınavdır. Türkiye’de yüksek lisans (mastır) ya da doktora yapmak isteyen yabancı uyrukluların SAT ile herhangi bir ilgileri yoktur.

8- SAT ile Türkiye’de uygulanan diğer üniversiteye giriş sınavları YGS, LYS (ÖSS) arasında bir benzerlik var mıdır?

YGS, LYS (ÖSS) ve SAT’ın Türkiye’deki yapılan üniversiteye giriş sınavları olmaları dışında ortak noktaları oldukça sınırlıdır. Ana hatlarıyla değerlendirildiğinde, ders dağılımları, soru adetleri, soru tipleri, puan hesaplama yöntemleri, üniversiteye yerleştirilme işlemleri birbirinden oldukça farklıdır.

Bu sınavlarda geçerli olan alan ayrımının (SAY-EA-SÖZ) üniversiteye yerleştirmelerdeki belirleyiciliği SAT’da söz konusu değildir. SAT sınavına katılan herhangi bir adayın, lisede okuduğu ağırlıklı alanın, not ortalamasının veya bitirdiği lisenin türünün SAT puanlamasında herhangi bir etkisi yoktur.

Fakat, özellikle son yıllarda üniversitelere başvuru ve yerleştirme işlemlerinde bazı belli başlı üniversitelerin kimi ek kriterler uygulayarak, öğrenci kabulu sırasında ilgili üniversiteye başvuran adayın okuduğu ağırlıklı alanı, not ortalamasını veya bitirdiği lisenin türünü dikkate aldıkları bilinmektedir.

9- SAT’a kimler başvurabilir?

SAT sınavına liseden mezun olan ya da 11. veya 12. sınıfta olan tüm öğrenciler katılabilir.

10- SAT başvuru ücretleri ne kadardır?

SAT sınav ücreti $75

SAT Subject test taban ücreti $46

Dinleme bölümü olan her bir dil sınavı için + $20 her bir subject sınavı için + $10

11- SAT başvuruları nasıl yapılır?

SAT başvuruları http://www.sat.collegeboard.com adresinden online olarak yapılır.

SAT Sınav içeriği:

SAT sınavı temelde ikiye ayrılır, SAT 1 (Reasoning Test ) ve SAT 2 Subject (SAT Branş) sınavları. SAT I (Reasoning Test) sınavı üç ana bölümden oluşur; Math (Matematik), Critical Reading (okuma) ve Writing (Kompozisyon yazma). Sınav birbirini tekrar eden toplam 10 adımdan oluşmaktadır; 25 dakikalık bir kompozisyon, altı adet 25’er dakikalık bölüm (matematik, okuma ve kompozisyon), iki 20’şer dakikalık bölüm (matematik, okuma ve kompozisyon) ve bir 10 dakikalık çoktan seçmeli kompozisyon bölümü.

SAT 2 sınavına lisans eğitimini Amerika’nın seçkin üniversitelerinde sürdürmek isteyen öğrenciler girerken, lisans eğitimini Türkiye’de almak isteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin SAT 1 sınavına girmeleri yeterli olacaktır.

SAT 1 Sınavın toplam süresi 3 saat 45 dakikadır. Sınav sırasında üç kısa tenefüs bulunmaktadır.
Üç farklı soru tipini içermektedir.

Çoktan seçmeli sorular (Multiple choice questions)

Klasik açıklamalı sorular (Student-produced responses) (Matematikte 10 soru)

Kompozisyon (Essay)

Sınav Notlandırma Sistemi

Her bölümü 800 üzerinden derecelendirilen SAT sınavı toplam 2400 puan üzerinden notlandırılmaktadır. Bazı özel durumlarda Writing (Kompozisyon Yazma) bölümü ayrı tutularak sadece Critical Reading ve Matematik bölümleri incelenerek iki bölümdeki toplam 1600 puan üzerinden de notlandırma mümkündür.

SAT 1 SINAVI:

Bölümler:

CRITICAL READİNG (3 Bölüm)

(İngilizce sözel / eleştirel okuma)

İçerik: (Okuduğunu anlama, Cümle tamamlama (Akıl Yürütme)

Soru Sayısı: 77

Süre: 70 DK

Puanlama: 200-800

5 Dakika Ara

MATHEMATICS (3 Bölüm)

İçerik: (Sayılar, Geometri, İstatistik, Olasılık, Cebir ve Fonksiyonlar, Veri Analizi)

Soru Sayısı: 60

Süre: 70 DK

Puanlama: 200-800

5 Dakika Ara

WRITING (2 Bölüm)

İçerik: (Kompozisyon/ Dilbilgisi) 2 BÖLÜM (1 Adet Kompozisyon, 49 Adet çoktan seçmeli soru)

Soru Sayısı: 50

Süre: 60 DK

Puanlama: 200-800

SAT 1 sınavının değerlendirmesi sonucu gönderilen sonuçlarda 3 bölüm ayrı ayrı puanlandırılmıştır.

Amerika’daki üniversiteler her 3 bölümün puanını da dikkate alırken, Türkiye’deki üniversiteler başvurularda sadece Mathematics ve Critical Reading bölümlerinin sonuçlarını dikkate alırlar. Writing bölümünün puanı başvurularda dikkate alınmaz.

Hyper-Score sistemi nedir?

Hyper-score sistemi bazı üniversiteler tarafından uygulanmaktadır. Hyper-score puan hesaplaması birden fazla girilmiş SAT sınavlarının en yüksek bölümlerinin hesaplanarak ortaya çıkartılan ve öğrencilerin yararına olan bir hesaplama sistemidir.

SAT Subject sınavları SAT sınavının ikinci aşaması SAT Subject (SAT Branş) sınavıdır.

SAT Subject Sınavları:

Literature, U.S.History, World History, Math Level 1, Math Level, Biology /EM, Chemistry, Physics, French, French with Listening, German, German with Listening, Spanish, Spanish with Listening, Modern Hebrew, Italian, Latin, Chinese with Listening, Japanese with Listening.

SAT Subject Testlerininin Süreleri 1 Saattir.

DDM olarak 13 yıldır uluslararası ve yerel Yabancı Dil Sınavlarına öğrencilerimizi üst düzey başarı oranı ile sınav kazandırma yeteneğine Sahibiz.

SAT Kurslarımız DDM Kadıköy, Bağdat Caddesi, Levent ve Ataşehir şubemizde verilmekte olup, SAT sınavına Akademik deneyimi tescilli eğitmen kadromuzla sizde hazırlanabilirsiniz.

Dünya Dilleri Merkezi Yabancı Dil Okulları SAT Katılımcılarına Başarılar Diler.

SAT, A.B.D.’de üniversitelerin lisans programlarına başvuru yapmak için gerekli olan ve The College Board tarafından düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav lisans eğitimi almak isteyen her ABD vatandaşından talep edilmekte ve bazı üniversiteler tarafından yabancı uyruklu öğrencilerden de istenmektedir.

Her biri 1 saat 15 dakika olan cebir, aritmetik ve geometri bilgilerinin test edildiği Math (Sayısal) bölümü ile okuma-anlama, gramer ve analitik değerlendirme bilgi ve becerilerini ölçmeyi amaçlayan Verbal (Sözel) bölümlerinden oluşmaktadır.

Sınav ve kayıt işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için SAT resmi sitesine www.sat.org adresinden ulaşabilirsiniz.

SAT niteliklerine göre ikiye ayrılmaktadır. SAT I ve SAT II 2005 itibariyle teste kompozisyon, kısa okumalar eklenmiş, matematik sorularında düzenlemeler yapılmış ve analoji ile sözel kavrama soruları testten çıkartılmıştır.

SAT I: 2,5 saat süren ve öğrencilerin matematiksel ve sözel yeteneklerini ölçen bir sınavdır. Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir.

Sözel: 78 Soru – 75 Dakika
Sayısal: 60 Soru – 75 Dakika

SAT I için alınan ortalama skor 500'dür.

SAT II: 1 saat süren bu test öğrencilerin spesifik olarak bir akademik konu üzerindeki bilgilerini ölçmeyi amaçlar. Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir. Toplamda 22 başlık olan bu testin başlıca konuları:

Yazma, Edebiyat, Dünya, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince.

Sınav Başvuru Merkezi:

College Board SAT Program,
P.O. Box 6200 Princeton,
NJ 08541-6200, U.S.A.
Tel: 609-771-7600, Fax: 609-771-7681

SAT SINAV TARİHLERİ